#3 PREČO TO NEBOLO VŽDY RUŽOVÉ

 „Skúšať nestačí, až keď sa naozaj rozhodneš, môžeš naozaj začať.“

Častokrát nie len vo svojom okolí pozorujem, ako si ľudia myslia, že by bolo fajn niečo zmeniť. Túto myšlienku sa snažia zrealizovať ale nakoniec sa vo väčšine  prípadov stane, že sa vrátia k pôvodnému plánu. Pôvodný životný štýl, rovnaké zaužívané návyky, rovnaké uvažovanie, výčitky z nedodržaných predsavzatí, ospravedlňovanie svojich zlyhaní a podobne. Ľudia sa snažia. Stačí to?

Na začiatku bola myšlienka. Pred tou myšlienkou bolo predsa len niečo, vďaka čomu tá myšlienka vznikla. Bol to zlý pocit. Pocit nedostatku, ktorý sa snažíme prekryť svojím hundraním, hnevom, obviňovaním všetkých naokolo alebo jednoducho tým, že vznikne myšlienka plodiaca zmenu (čo je ten lepší prípad). Tento celý proces sa deje pre nedostatok dobrého pocitu či už zo seba, z vecí ktorých robíme alebo z nášho (ne)napredovania. Ľudskou prirodzenosťou je cítiť sa dobre a všetky naše kroky od základnej potreby akou je pitie vody až po kúpu nového auta smerujeme k nej.

Myšlienka. Tú považujem za prvý krok, pomocou ktorého môžeme (alebo nemusíme) byť úspešní pri akejkoľvek zmene, ktorú by sme v našom živote chceli urobiť. Uvažovať o zmene je fajn, snažiť sa a skúsiť či sa podarí, nestačí. Keď som si v istom momente začala uvedomovať, že uvažujem o absolútne novej záležitosti  akou horské behy pre mňa boli, nejak som pozabudla na jednu vec, ktorú považujem za kľúčovú pri akejkoľvek zmene. Rozhodnúť sa pre to a to zo všetkým, čo k tomu patrí. Vidina toho aké to bude super, že mi to pôjde a presvedčenie, že moja forma je na úrovni dlhoročných bežcov mi absolútne ukradla triezvy pohľad na vec. Pri tom prvotnom nadšení si ľudia jednoducho neuvedomia absolútne všetky kroky, ktoré potrebujú urobiť preto aby boli v konečnom dôsledku úspešní. Začiatok plný nadšenia bol fajn ale netrval dlho. Zistenie, že to nebude také jednoduché a rýchle, veľakrát ľudí vracia spať do starých koľají a nie iba v myšlienkach.

Rozhodnúť sa pre to a to zo všetkým, čo k tomu patrí.“

Stále častejšie sa mi pri tréningoch stávalo, že som nebola schopná podať výkon práve kvôli hlave. Neustále uvažovanie o tom, ako to ide ťažko, pomaly a nie podľa prvotných predstáv mi dávalo poriadne zabrať. Mentálna masturbácia prichádzala často a myšlienky o tom, ako to celé nezvládnem tiež. Cez to všetko som vždy bola schopná v sebe uvedomelo riešiť, prečo to tak je a hľadať riešenie ako na to. Avšak, bolo to možné až vtedy, keď som videla vzniknutú situáciu s odstupom, ktorý si môžeme vytvoriť aj v priebehu 5 minút. Prirodzene, problém nevieme riešiť na rovnakej emocionálnej úrovni, na akej vznikol. Čo ale vieme urobiť je výber postoja. Ten je chvalabohu vždy na nás.

Chcenie a rozhodnutie sa pre niečo je to, čo mi umožnilo skutočne zmenu začať realizovať. Až vtedy, keď ste schopní uvedomiť si, že zmenu CHCETE a nie MUSÍTE zrealizovať, že ROZHODNUTIE urobiť ju je na vás, vtedy to pôjde. A aj išlo. Nechcem tvrdiť, že od toho momentu neprišlo pochybovanie alebo obavy. Rozhodujúce je byť bdelým a vedieť si zvedomiť to, čo si hovoríte. Na jednej strane je to hlava, ktorá dokáže urobiť do istej miery výsledok za vás (ber s rezervou), na strane druhej je to tréning. Mať jasno je kľúčové ale pokiaľ by som sa nestotožnila s tou občas menej príjemnou (niekedy bolestivou) časťou mojej zmeny, ktorou je fyzická práca na sebe, nenastali by ani tie malé pokroky, ktoré som schopná vidieť. Tie nepríjemnejšie veci sú presne tie, ktoré pri uvažovaní o zmene vidieť nechceme. Chceme sa len čo najrýchlejšie dostať k dobrému pocitu a pociťovať dostatok v oblasti, v ktorej je niečoho málo. Bdelosť mi umožnila vidieť všetky stránky, ktoré táto zmena má a stotožniť sa s nimi. Je skvelé prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutia, potom je možné vidieť každé jedno napredovanie. Nikto iný sa za mňa nerozhodol, že chcem byť opäť skvelá v nejakom športe, že je to TO, čo mi za posledné obdobie chýbalo. Nik mi neprikázal, aby som využívala všetky moje možnosti k tomu, byť postupne lepšou a skúsenejšou. Výber bol na mne.

Až vtedy, keď ste schopní uvedomiť si, že zmenu CHCETE a nie MUSÍTE zrealizovať, že ROZHODNUTIE urobiť ju je na vás, vtedy to pôjde.“

Je stále mnoho ľudí, ktorí si radšej jednoducho nájdu dôvod, pre ktorý sa ZMENA nedá zrealizovať. Na základe mojej skúsenosti si dovolím tvrdiť, že je oveľa prínosnejšie dávať energiu do rozhodnutia sa pre zmenu a tiež do prevzatia zodpovednosti voči nám, ktorá by následne mala prichádzať spolu s ňou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *