#11 POZNÁTE SKUTOČNÝ MOTÍV VÁŠHO KONANIA?

„Je fajn mať nejaký cieľ, no ešte lepšie je vedieť, že motívom pre jeho splnenie je skutočne to, čo si hovoríme.“ 

Do akej miery vnímate a poznáte všetky tie pocity, ktoré pri činnosti pociťujete? Mám na mysli tie, ktoré máte pri plnení čiastkových alebo konečných cieľov a tie, ktoré máte keď rozprávate o vašom smerovaní a očakávaniach druhým ľuďom. Vďaka mojej skúsenosti si myslím, že je nevyhnutné konfrontovať s týmito pocitmi seba samých. Vznikajú na základe motívov, prostredníctvom ktorých sa približujeme k našim cieľom. Tieto motívy niekedy nie sú postačujúce na to, aby nám pri plnení cieľa pomohli do takej miery ako by sme chceli. Priznať to pred druhými a pred sebou nie je vždy tak jednoduché. Prečo? Pretože sa cítime hlúpo sami pred sebou a vieme, že by to “malo“ byť o niečom inom.

Ľudia si dávajú ciele a hovoria o nich. Zároveň sa často stáva, že vďaka svojej nedostatočnej vnímavosti nepoznajú skutočný motív, pre ktorý danú činnosť robia (ide o to, že veľakrát je skrytým a skutočným motívom predbehnutie Fera a nie zlepšenie svojich časov, schopností či zabehnutie pretekov pod 30 minút). 

 „Čo je motívom? Pokorenie konkrétneho bežca alebo rozvíjanie nášho talentu a prekonávanie časov tých lepších športovcov za pomoci plného vedomia, ktoré venujeme nášmu telu?“ 

Každý z nás má v sebe motív, pre ktorý koná a smeruje za cieľmi. Je potrebné vedieť, čo ním je a či nám reálne vie priniesť posun alebo stagnáciu. Len málokto si také niečo uvedomí, prizná a vie urobiť zmenu pokiaľ koná na základe motívov, ktoré viac berú. Povedala by som, že iba ak je človek dostatočne bdelý pri tom čo robí, vie tieto skutočnosti rozpoznať, rozprávať o nich, prehodnocovať ich a meniť. A tak za cenu straty energie a bez zlepšovania svojich schopností sa niektorí športovci s nesprávnym motívom snažia o výsledok, ktorý má od hravosti a rozvíjania vlastného talentu poriadne ďaleko. Je rozdiel chcieť predbehnúť konkrétneho človeka, urobiť lepší čas ako v tréningu, či umiestniť sa na prvom mieste. 

„Za cenu straty energie a bez zlepšovania svojich schopností sa niektorí športovci s nesprávnym motívom snažia o výsledok, ktorý má od hravosti a rozvíjania vlastného talentu poriadne ďaleko.“

Keď som začínala s behom, bolo fakt zaujímavé sledovať ako sa menia moje ciele v pomerne krátkom čase. O tom, čo som si naozaj myslela a aký bol vtedy  môj skutočný motív, som nehovorila radšej nikomu. V skratke, išlo mi o prekonanie tých druhých. To ale prirodzene zbytočne berie energiu a zlepšenie neprichádza. Tú treba investovať správne, pretože ak ste čítali jeden z mojich starších článkov tak viete, že zameraním sa na súpera a jeho vlastnosti nedávate energiu do vlastného výkonu a rozvíjania talentu ale dávate ju von a míňate ju. Je fajn povedať si to nahlas a uvedomiť si o čom rozmýšľate, ako sa pri tom cítite, na čo sa v danom momente zameriavate a či ide o to, čo vás posúva. Jednoducho predstaviť si ako chcete aby to vo výsledku vyzeralo.

Odkaz na článok o Strachu: http://simonathomkova.sk/9-strach/

„Niekde v sebe má každý z nás ten skrytý motív. Je potrebné vedieť čo ním je a či nám reálne vie priniesť posun alebo stagnáciu so zlým pocitom.“

Ak si to celé predstavíte a pociťujete pri tom napätie, zlý pocit alebo tlak vyvíjaný na vás samých, správna cesta to nie je. Pokiaľ pri predstave pociťujete nadšenie a radosť, ak pocitujete získavanie energie a istoty či v prípade, že napredujete – je to tým správnym motívom, pre ktorý konáte. Vtedy je možné správne si nastaviť smerovanie s cieľmi a s odhodlaním na tom začať makať. 

A čo je vašim motívom? Pokorenie konkrétneho bežca, rozvíjanie svojho talentu do najväčšej možnej miery alebo prekonávanie časov tých lepších od vás, za pomoci plného vedomia venovaného vášmu telu? Stačí si len správne pomyslieť, výber je na vás. Výhodou však je, že potom nemusíte strácať čas a začínať od začiatku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *